W języku angielskim istnieje wiele nazw, a właściwie nazwisk, które służą do określania typowych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Mówiąc o przeciętnym Brytyjczyku, czyli tamtejszym Janie Kowalskim, stosunkowo często używa się nazwiska John Smith (pol. Jan Kowal), które do złudzenia przypomina swój polski odpowiednik.
Przeciętnych obywateli często określa się mianem Johna Doe, chociaż niektórzy native speakerzy mogą stwierdzić, że nazwy tej używa się raczej w odniesieniu do osoby zmarłej, której tożsamość nie została ustalona. Inni z kolei używają takich nazwisk jak Fred Bloggs, Joe Bloggs, Tommy Atkins lub Joe Public. Nazwiska Jane Doe lub Jane Public używa się w odniesieniu do przeciętnej Brytyjki.
Jan Kowalski w mniej oficjalnej wersji to tzw. Average Joe lub Ordinary Joe. Typową "Janinę" nazwiemy analogicznie Average lub Ordinary Jane. Niekiedy używa się też "rymowanej" wersji, tj. Plain Jane. Joe Sixpack z kolei ma wydźwięk nieco bardziej negatywny, gdyż jak sama nazwa wskazuje (sixpack = sześciopak), nawiązuje ona do osoby mającej skłonności do nadużywania alkoholu. Co ciekawe, o przeciętnej osobie możemy powiedzieć także Joe Schmo.
allthingswildlyconsidered.blogspot.com |
Z Grey's Anatomy kojarzę, że pacjentów, którzy są niezidentyfikowani (np bez dokumentów, po wypadku itp), nazywa się właśnie Jane Doe albo John Doe.
OdpowiedzUsuńWszystko się zgadza :)
UsuńW ten sposób nazywa się też niezidentyfikowane zwłoki... Wolałam jednak, żeby ta notka była lekka, łatwa i aby przyjemnie się ją czytało, dlatego też darowałam sobie te niuanse :D
Nie wiedziałam, że mianem Jane Doe i Johna Doe nazywa się również przeciętnych obywateli. Do tej pory spotykałam się z tymi określeniami głównie w kryminałach i zawsze żyłam w przekonaniu, że chodzi o ofiary o niezidentyfikowanej tożsamości ;).
OdpowiedzUsuńCzęsto, aczkolwiek nie zawsze :)
UsuńCytuję: "John Doe is sometimes used to refer to a typical male in other contexts as well, in a similar manner to John Q. Public, known in Great Britain as Joe Public, John Smith or Joe Bloggs. For example, the first name listed on a form is often John Doe, along with a fictional address or other fictional information to provide an example of how to fill out the form. "
Ciekawe, ciekawe..:-)
OdpowiedzUsuńMiło mi :-)
UsuńŚwietne!
OdpowiedzUsuńKopę lat! :)
Usuńja też znałam Johna i Jane Doe jako określenie niezidentyfikowanych zwłok :D i jak zwykle dowiedziałam się u Ciebie czegoś nowego i ciekawego ;)
OdpowiedzUsuńZawsze do usług :-D
UsuńSuper blog :) chociaz czcionka moglaby byc ciut bardziej czytelna :P
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że czcionka nie może być bardziej czytelna, niż ta obecna.. :P
UsuńAnyways, dzięki za uwagę :-)
Oj mi Jane Doe ewidentnie kojarzy się z kryminałami Sherlocka Holmesa:)
OdpowiedzUsuńPrzypadek? :)
UsuńMi się kojarzą z anonimowymi zwłokami...
UsuńTa wersja też się zgadza :-)
Usuńmi Smith kojarzy się ze starymi westernami
OdpowiedzUsuńBrilliant observation :)
UsuńCiekawe! Johna i Jane Doe znałam, reszty nie.
OdpowiedzUsuńZapraszam częściej :)
UsuńA czy sixpack nie odnosi się raczej do sześciopaka na brzuchu, w sensie osoby przesadnie skupionej na swoim wyglądzie i mięśniach?
UsuńA czy sixpack nie odnosi się raczej do sześciopaka na brzuchu, w sensie osoby przesadnie skupionej na swoim wyglądzie i mięśniach?
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis, wcześniej kojarzyłem imię i nazwisko "John Doe" z kryminałów, w których tak określano zmarłą osobę niezidentyfikowaną.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis! Uwielbiam takie językowe ciekawostki :)
OdpowiedzUsuńTego typu ciekawostki można nazwać że jest to wisienka na torcie w nauce języka angielskiego. Pamiętam jak zapisałem się na kurs do https://lincoln.edu.pl i oczywiście oprócz nauki języka obcego była cała masa takich ciekawostek. Moim zdaniem tego typu urozmaicenia są bardzo fajnym pomysłem.
OdpowiedzUsuńChyba każdy naród ma takiego swojego Kowalskiego i myślę, że to nic dziwnego. Zresztą odkąd uczę się języka angielskiego przy pomocy aplikacji mobilnej https://www.jezykiobce.pl/52-aplikacje to wiem jak bardzo dobrym rozwiązaniem to jest.
OdpowiedzUsuńJak najbardziej każdy język obcy ma jakieś swoje naleciałości i tak samo na pewno jest również w języku angielskim. Moim zdaniem warto, aby dzieci zaczęły się uczyć już angielskiego. Czytałem także na stronie https://mamydziecko.pl/angielski-dla-dzieci/52560 właśnie o nauce tego języka obcego przez dzieci.
OdpowiedzUsuń