31 lipca 2013

Jak używać Mr, Mrs, Ms, Miss? Formy grzecznościowe w j. angielskim.

Pan i Pani. Brzmi banalnie, ale czy wiemy, jak to powiedzieć po angielsku? Najwyższy czas, by poznać zasady poprawnego stosowania form grzecznościowych.

Mr i... no właśnie - tu zaczynają się schody. Każdy dobrze wie, że skrótu Mr używamy w odniesieniu do mężczyzny. Ale jak to jest z kobietami? Oto szybkie podsumowanie:

Mr [czyt. myste(r)] - pan
Mrs [czyt. mysyz] - pani (mężatka, wdowa)
Miss [czyt. mys] - pani (panna)
Ms [czyt. myz] - pani (nie znamy jej stanu cywilnego)

***

Osoby posługujące się amerykańską odmianą języka angielskiego po każdym z w/w skrótów postawią kropkę ("Mr.","Mrs."). Ci, którzy mówią angielskim brytyjskim, użyją wersji bez kropki.

Kiedy używamy form grzecznościowych?

Najczęściej w listach formalnych. W języku mówionym zwroty te są coraz mniej powszechne.


Ms, Mrs... a może Miss?

14 komentarzy:

 1. zawsze myślałam, że ms to skrót od miss :D człowiek to się jednak uczy cały życie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. jak mi się to myli!!!!! tuk ze mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieki wielkie ;) Mega przydatne :))

  OdpowiedzUsuń
 4. To była pierwsza rzecz, która zawsze mi się myliła, ale człowiek na zasadzie skojarzeń potrafi wiele zapamiętać :D A to zdjęcie bardzo pomaga :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy człowiek widzi taki obrazek od razu przypomina sobie o swoich początkach w szkole, kiedy rozpoczynało się to przygodę z edukacją ;) Teraz będąc na studiach można już tylko wspominać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno przyda się w przyszłości, warto było przeczytać ten artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze mi się to myliło, podejrzewam, że jakby mnie ktoś zapyta za kilka dni to znowu nie będę pewny :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, chcilabym sie dowiedziec jak bedzie po angielsku nastepujace zdanie: to nie za dobrze swiadczy o tej firmie. Z gory dziekuje I pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czasami nawet absolutne podstawy potrafią nieźle namieszać :) Pamiętam jak podchodziłem do egzaminu https://lincoln.edu.pl/krakow/centrum/cennik-i-terminy-egzaminow i miałem wielkiego stresa z tego powodu. oczywiście udało się zaliczyć, ale złapałem się na tym że nerwy powodowały iż najprostsze rzeczy sprawiały mi kłopot.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem zdania, że to są praktycznie absolutne podstawy jeśli chodzi o język angielski. Doskonale pamiętam, że jak słuchałem zestawu https://www.jezykiobce.pl/angielski/794-angielski-kurs-podstawowy-mp3-e-book-mp3-9788377880081.html to było to zdecydowanie na wyższym poziomie.

  OdpowiedzUsuń