Do napisania tego posta zainspirowała mnie zabawna historia ze studiów - kiedy prowadzący składali nam życzenia świąteczne po angielsku, my, nie wiedząc jak zareagować, odpowiadaliśmy po polsku: "Nawzajem!".
Żeby nie dopuścić do podobnej sytuacji dziś nauczymy się jak przy użyciu słowa "nawzajem" odpowiadać na życzenia, pozdrowienia i komplementy w języku angielskim.
Według Longman Dictionary of Contemporary English (2003) magicznym słowem, które należy wypowiedzieć po usłyszeniu życzeń lub innego skierowanego do nas miłego komunikatu jest "likewise" (czyt. lajkłajz), jak w poniższym przykładzie:
- "You're always welcome at my house."
- "Likewise".
...co przetłumaczymy w następujący sposób:
- "Jesteś zawsze mile widziany w moim domu."
- "Ty (w moim) również."
* UWAGA: "Likewise" to krótka odpowiedź na dłuższe życzenia, typu "My best wishes for a healthy and prosperous new year". Jeżeli ktoś składa nam krótkie życzenia, np. "Happy New Year!" odpowiadamy mu mniej więcej tymi samymi słowami: "Happy New Year to you too!".
Faktycznie, to jest mały problem :) My na studiach w przypadku życzeń mówimy 'thank you/ the same to you, xxx to you too' i tym podobne :) W liceum za to zaintrygował mnie inny problem: Smacznego! po angielsku ;)
OdpowiedzUsuńZe "Smacznego!" rozprawiłam się już tutaj :D:
OdpowiedzUsuńhttp://hone-your-english.blogspot.com/2013/08/smacznego.html
nareszcie wróciłaś :D
OdpowiedzUsuńa ta "seria" postów jest moją ulubioną :D zawsze w pierwszym momencie myślę "no przecież wiem" a później taka pustka w głowie xD
Ciekawe, nie wiedziałam :)
OdpowiedzUsuńŚwietnie! Cieszę się, że mogłaś się nauczyć czegoś nowego :)
UsuńWięcej takich wpisów poproszę!!:) I częściej :)
OdpowiedzUsuńBardzo bym chciała, robię co mogę! :)
UsuńDosłownie kilka dni temu zastanawiałam się nad tym zwrotem, ale w roztargnieniu nie sprawdziłam i proszę - oto i jest! :) Dzieki
OdpowiedzUsuńŚwietnie! Zapraszam częściej :)
UsuńSłówko, które bardzo się przyda w życiu codziennym! Dzięki :) Już nie będę musiała się nad nim zastanawiać. A jak powiedzieć 'na zdrowie'?
OdpowiedzUsuńBless you! Pozdrawiam :-)
UsuńW tym kontekście, o którym piszesz to raczej "WZAJEMNIE" a nie "nawzajem" - ludzie często to mylą.
OdpowiedzUsuńUwaga - cytuję ;-)
Usuń"Wzajemnie i nawzajem to synonimy: można używać albo jednego, albo drugiego, są bowiem stylistycznie wymienne, np. Wspierali się nawzajem / Wspierali się wzajemnie; Wszystkiego najlepszego! - Nawzajem! / Wszystkiego najlepszego! - Wzajemnie!
[D. Kopczyńska, Centrum Kultury Słowa, na podst. NSPP, WSPP, USJP, SWK]"
Uczę się angielskiego od kilku lat i powiem szczerze, że pierwszy raz słyszę/widzę to słówko.Wielkie dzięki za pomoc:)
OdpowiedzUsuńYou're welcome! :)
UsuńTak długi post o jednym słówku :D
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńDokładnie jak widać nawet o jednym słówku można napisać kilka fajnych zdań. Ja od niedawna uczę się języka angielskiego i w moim przypadku dobrze nauka idzie mi z mp3 https://www.jezykiobce.pl/s/160/angielski-na-mp3-konwersacje-dla-poczatkujacych tym bardziej, że są to konwersacje. Z każdą lekcją uczą się nowych słówek oraz zwrotów.
OdpowiedzUsuńJa uczę się języka angielskiego tak naprawdę od niedawna i jestem przekonana, że jeszcze wiele przede mną. Za to bardzo sobie chwalę naukę online https://lincoln.edu.pl/online/ gdyż wiem jak bardzo fajna i zarazem skuteczna jest ta metoda. Mogę ją oczywiście każdemu polecić.
OdpowiedzUsuńJa także już od jakiegoś czasu uczyłam się języka angielskiego, aż zdałam wiele egzaminów i uzyskałam certyfikaty. Na ten moment chcę założyć własną szkołę językową. Już widziałam ofertę franczyzy https://universe.earlystage.pl/franczyza i jest to bardzo fajna sprawa.
OdpowiedzUsuńjak zwykle pouczający wpis
OdpowiedzUsuńPrzydatne!
OdpowiedzUsuńFranczyza Cortez World to sposób na rozpoczęcie własnego biznesu z minimalnym ryzykiem. Firma oferuje wsparcie na każdym etapie, od planowania i wyboru lokalizacji, przez dostawy i szkolenia, po strategie marketingowe, co zapewnia stabilne i dochodowe przedsięwzięcie.
OdpowiedzUsuń