31 sierpnia 2013

England, Great Britain, Britain, the United Kingdom or the British Isles?

Anglia, Wielka Brytania, Brytania, Zjednoczone Królestwo, Wyspy Brytyjskie... Niektórzy z nas żyją w przekonaniu, że wszystkie te nazwy służą do określenia tego samego miejsca. Nic bardziej mylnego!

"When people say England, they sometimes mean Great Britain, sometimes the United Kingdom, sometimes the British Isles - but never England."

G. Mikes


1. Great Britain (pol. Wielka Brytania)

Czym więc jest Wielka Brytania, czyli Great Britain? Wielka Brytania to wyspa, na której leży Anglia, Walia oraz Szkocja.

England + Wales + Scotland = Great Britain


2. Britain (pol. Brytania)

A czy Great Britain to to samo co Britain? Tych nazw często używa się zamiennie, jednak okazuje się, że i w tym przypadku mamy do czynienia z dwiema różnymi rzeczami. Otóż Brytania składa się jedynie z Anglii i Walii. Wygląda więc na to, że to Szkocja czyni Brytanię "Wielką".


England + Wales = Britain


3. The United Kingdom (pol. Zjednoczone Królestwo)

Czym w takim razie jest the UK, a właściwie the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (pol. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej)? Jest to unia czterech krajów: Anglii, Szkocji, Walii (=Wielka Brytania) i Irlandii. Nazywanie wszystkich członków unii "Anglikami", jest więc nie tylko niepoprawne, ale może urazić nie jednego Szkota czy Irlandczyka.Great Britain + Ireland = the United Kingdom


4. The British Isles (pol. Wyspy Brytyjskie)

Do Wysp Brytyjskich zaliczamy Wielką Brytanię, Irlandię oraz 5000 innych wysp. 


Great Britain + Ireland + 5,000 islands = the British Isles


5.  England (pol. Anglia)

Nie ma już chyba wątpliwości, że Anglia to nazwa kraju, wchodzącego w skład każdej z powyższych kategorii, a nie odwrotnie. Anglia nie zajmuje całego terytorium Wielkiej Brytanii, a jedynie ok. 2/3 wyspy. Co więcej, flagą Anglii nie jest słynny biało-czerwono-niebieski tzw. "Union Jack", a zwykła flaga z czerwonym krzyżem na białym tle.

***

PODSUMOWANIE

England + Wales = Britain
Britain (England + Wales) + Scotland = Great Britain
Great Britain (England + Wales + Scotland) + Ireland = the United Kingdom
Great Britain (England + Wales + Scotland) + Ireland + 5,000 islands = the British Isles


The UK Flag aka "Union Jack"

14 komentarzy:

 1. Ciekawy post. Chociaż trochę to wszystko skomplikowane ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Właśnie obawiam się, że nawet Brytyjczycy tego nie ogarniają :P

   Usuń
 2. w końcu wiem co i jak :D przyznam szczerze, że czasem mnie i moim znajomym zdarzało się mylić niektóre fakty, ale dzięki Tobie już wiem co i jak, bardzo ciekawy i przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne ! Już nie będę nic mieszać ;) Dzięki ! ;))

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurczę, o tej Brytanii to nie wiedziałam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ile nowych postów!super!!a ja mam takie zaległości!nie działa mi tutaj wizaż i nawet nie mam jak do Ciebie napisać :(

  OdpowiedzUsuń
 6. hahaha świetny post, ale i tak tego nie zapamiętam, zawsze miałam z tym problem :( a faktycznie szkotów i irlandczyków można łatwo taką gafą urazić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nei zapamiętasz, to zawsze możesz tu wrócić, żeby odświeżyć pamięć! :P

   Usuń
 7. Jestem zachwycona Twoim blogiem, a zwłaszcza przejrzystym ujęciem zagadnień. Mam tylko jedną uwagę: chyba zamiast ,,Irlandii" powinna być ,,Irlandia Północna". Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście masz rację - uprościłam temat wpisując "Irlandię", zamiast "Irlandii Północnej", głównie ze względu na to, żeby wpis był bardziej czytelny i żeby było to łatwiejsze do zapamiętania :) Powinniśmy jednak używać nazwy poprawnej, co sugeruje wyżej wspomniana pełna nazwa UK - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

   Cieszę się, że jesteś czujna i bardzo mi miło, że doceniasz przejrzystość zagadnień! :)

   Usuń