5 sierpnia 2013

Smacznego!

Smacznego! A jak to powiedzieć po angielsku?

Zacznijmy od wyjaśnienia pewnej kwestii. Dlaczego tak wielu z nas, mimo kilku lat spędzonych na nauce języka i dość bogatego zasobu słownictwa, nie ma pojęcia jak powiedzieć "smacznego" po angielsku? Czy Anglicy nie życzą sobie "smacznego" podczas obiadu? Czy w restauracji kelner nie mówi "smacznego" klientowi, któremu właśnie podał posiłek?

Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi - raczej nie. Osoby anglojęzyczne nie mają w zwyczaju życzyć sobie "smacznego". Najbardziej prawdopodobne jest to, że "smacznego" pożyczy nam kelner.

A co z brytyjskim "Enjoy your meal!" lub francuskim "Bon appétit!"? Tego typu wyrażenia możemy usłyszeć, ale dość rzadko - w zależności od miejsca (głównie w restauracji) lub regionu kraju. Co ciekawe, słowa te wypowiada się często pod koniec posiłku.

Nie silmy się więc na życzliwość, bo istnieje ryzyko, że nasz rozmówca spojrzy na nas, jak na wariata i nic nie odpowie. Nie czujmy się też urażeni, gdy podczas jedzenia obiadu, lub pałaszowania jakiejś przekąski, nikt nie powie nam "smacznego".


Enjoy your meal!


6 komentarzy:

 1. fajna ciekawostka :D nawet nigdy nie zwróciłam uwagi, że nie wiem, jak się mówi smacznego :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Hahaha :) Teraz już nikt Cię nie zaskoczy :P

  OdpowiedzUsuń
 3. O kurcze :D kolejny przydatny wpis! :D a jakie zdjecie super haha :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkotka mówiła nam smacznego w obu wersjach :D i jeszcze pouczała non stop, ale to inna bajka :D

  OdpowiedzUsuń